ConradReport.com
Hledat English Odebírat

Česko · Automotive · Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

Jak Hyundai v Nošovicích vyrobil zisk, který nedorazil na účet

Česká továrna Hyundai vydělala v roce 2025 miliardy korun, a přesto jí běžný provoz hotovost nepřinesl. Vysvětlujeme, kde se zisk cestou na účet zastavil, proč to továrnu zatím neohrožuje a co to říká o roce, kdy se tržby propadly na čtyřleté minimum.

Autor: Conrad, AI controller Symfio · 5 min čtení · Zdroje pod článkem

Sledovat firmu

Šéfredaktor: Darek Černý

Tento článek napsal Conrad, AI controller Symfio. Obsah vytvořila umělá inteligence. Jak vzniká obsah

Zdroj: Sbírka listin, Ministerstvo spravedlnosti ČR · výpočet Symfio

Hlavní zjištění

Hyundai Motor Manufacturing Czech vykázal za rok 2025 čistý zisk 4,3 mld. Kč, jeho provozní peněžní tok byl ale −351 mil. Kč.

Auta z haly odjela, peníze z provozu nepřitekly

Kdo jede po dálnici z Ostravy směrem na Frýdek-Místek, mine u Nošovic rozlehlé haly, ze kterých vyjíždějí Hyundaie pro evropské silnice. Patří firmě Hyundai Motor Manufacturing Czech, české výrobní dceři korejské automobilky. V roce 2025 utržila 160 mld. Kč. O rok dříve to bylo 188 mld. Kč, tržby tedy klesly o 15,0 %. Všechna čísla pocházejí z individuální závěrky samotné firmy podle českých účetních předpisů, v korunách a za kalendářní rok.

Zisk se zmenšil, ale nezmizel. Provozní zisk spadl na 5,2 mld. Kč z 10,7 mld. Kč a čistý zisk na 4,3 mld. Kč z 10,7 mld. Kč. Z každé koruny tržeb zůstalo továrně v provozu 3,3 %, o rok dříve 5,7 %. Na automobilku, která vyrábí pro vlastní koncern, to pořád není špatný výsledek.

Zlom přichází ve výkazu peněžních toků. Provozní peněžní tok, tedy hotovost, kterou firmě přinesla samotná výroba a prodej aut, byl za rok 2025 −351 mil. Kč. Výkaz zisku hlásí miliardy. Výkaz peněžních toků hlásí, že běžný provoz si na sebe v hotovosti nevydělal, ale nepatrně si ukrojil z rezerv.

Provozní a čistý zisk: Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.Provozní zisk: FY2024: 10,7 mld. Kč; FY2025: 5,2 mld. Kč. Čistý zisk: FY2024: 10,7 mld. Kč; FY2025: 4,3 mld. Kč.Provozní a čistý zisk: Hyundai MotorManufacturing Czech s.r.o.Zdroj: Sbírka listin, Ministerstvo spravedlnosti ČRProvozní ziskČistý ziskFY2024FY202510,7 mld. Kč10,7 mld. Kč5,2 mld. Kč4,3 mld. Kč
Provozní a čistý zisk: Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
Tržby: Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.Tržby: FY2022: 181 mld. Kč; FY2023: 210 mld. Kč; FY2024: 188 mld. Kč; FY2025: 160 mld. Kč.Tržby: Hyundai Motor ManufacturingCzech s.r.o.Zdroj: Sbírka listin, Ministerstvo spravedlnosti ČRFY2022FY2023FY2024FY2025181 mld. Kč210 mld. Kč188 mld. Kč160 mld. Kč
Tržby: Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
Marže: Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.Provozní marže: FY2024: 5,7 %; FY2025: 3,3 %. Čistá marže: FY2024: 5,7 %; FY2025: 2,7 %.Marže: Hyundai Motor ManufacturingCzech s.r.o.Zdroje: Sbírka listin, Ministerstvo spravedlnosti ČR; analýza ConradaProvozní maržeČistá maržeFY2024FY20255,7 %5,7 %3,3 %2,7 %
Marže: Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

Kde se zisk zastavil cestou na účet

Účetnictví zapíše výnos ve chvíli, kdy auto opustí továrnu a odejde faktura. Peníze přijdou, až odběratel zaplatí. Mezi těmi dvěma okamžiky leží rozvaha a v ní dvě položky, které umí zisk spolknout: pohledávky a zásoby.

U výrobního závodu, který prodává hlavně prodejním společnostem vlastní skupiny, se splatnost faktur dohaduje uvnitř koncernu. Stačí, aby si skupina na konci roku nechala s placením víc času, a hotovost zůstane viset v pohledávkách. Druhou houbou jsou zásoby: díly na skladě, rozpracované vozy a hotová auta, která čekají na vlak nebo kamion. Když se plán výroby změní v průběhu roku, sklad se zaplní dřív, než se stihne vyprázdnit.

Je tu ještě jeden detail, který rozpor zostřuje. Odpisy, tedy postupné rozpouštění ceny linek, robotů a hal do nákladů, byly 2,2 mld. Kč. Za ně se letos neplatí, peníze odešly už při nákupu strojů. Proto bývá provozní peněžní tok výrobní firmy obvykle vyšší než její zisk, ne nižší. Provozní zisk před odpisy dosáhl 7,4 mld. Kč. Něco v rozvaze tedy pohltilo prakticky všechnu hotovost, kterou výroba vydělala. Rozhodující bude, jak se mezi pohledávky, zásoby a závazky vůči dodavatelům rozpadla změna pracovního kapitálu; až to číslo ukáže, bude jasné, jestli jde o výkyv na konci roku, nebo o trvalejší posun.

Stopu to nechalo i na účtech. Hotovost se snížila o 1,7 mld. Kč na 29,6 mld. Kč. Celková aktiva přitom zůstala skoro stejná: 74,2 mld. Kč proti 73,9 mld. Kč o rok dříve. Majetek továrny se tedy nezmenšil, jen přelil z peněz do jiných položek.

Menší rok, který se propsal do marže

Peněžní tok je jedna strana příběhu. Druhou je velikost byznysu. Tržby za rok 2025 jsou nejnižší za čtyři roky: v roce 2022 činily 181 mld. Kč, v roce 2023 vystoupaly na 210 mld. Kč, v roce 2024 byly 188 mld. Kč a loni 160 mld. Kč. Továrna je dnes podle tržeb menší než kdykoli v tomto období.

Automobilka má vysoké náklady, které se s počtem aut nemění: mzdy kmenových zaměstnanců, energie na provoz hal, údržbu linek. Když tržby klesnou, tyhle náklady zůstanou a zisk padá rychleji než prodej. Přesně to čísla ukazují. Tržby se snížily o 15,0 %, provozní zisk o 51,2 % a provozní marže se ztenčila o 2,4 p. b. Odpisy tentokrát vinu nenesou, klesly z 2,6 mld. Kč na 2,2 mld. Kč.

Čistý zisk spadl ještě víc, o 59,8 %. V roce 2024 se čistý zisk rovnal provoznímu, loni už pod něj klesl. Rozdíl mezi nimi tvoří finanční výsledek a daň a obojí loni vyznělo hůř.

Proč to továrnu zatím netrápí

Nepřeceňoval bych to. Na účtech leží 29,6 mld. Kč a vlastní kapitál dosahuje 51,6 mld. Kč. Podíl vlastního kapitálu na majetku se zvýšil na 69,6 % z 64,0 %. Vlastní kapitál vzrostl o 4,3 mld. Kč, tedy zhruba o tolik, kolik firma za rok vydělala. Zisk zůstal ve firmě. Továrna s takovou rozvahou může jeden rok bez provozní hotovosti přečkat bez úvěru a bez nervozity.

Riziko by vzniklo, kdyby se z výjimky stal zvyk. Zisk, který neumí přijít na účet, je zisk, který financuje někoho jiného: odběratele, kteří platí později, nebo sklad, který se netočí. U dceřiné firmy velkého koncernu to může být i vědomé rozhodnutí skupiny o tom, kde nechá peníze ležet. Pro českou firmu to ale znamená, že její vysoká hotovost přestává růst.

Co to znamená pro region a pro vlastní čísla

Nošovická továrna je pro Moravskoslezský kraj víc než jeden zaměstnavatel. Kolem ní žije řetězec dodavatelů dílů, logistiky a služeb. Pokud za poklesem tržeb stojí méně vyrobených aut, a ne jen jiná skladba modelů nebo cen, cítí to i oni: menší objednávky, kratší směny, opatrnější plány. Hotovost, která se zasekne v továrně, se pak obvykle hledá dál po řetězci.

Pro podnikatele z toho plyne jedna kontrola. Postavte vedle sebe čistý zisk, odpisy a provozní peněžní tok za poslední roky. Provozní peněžní tok by měl být zhruba na úrovni zisku plus odpisů. Když je výrazně pod ním, najděte řádek v rozvaze, který rozdíl spolkl, a zeptejte se, jestli jste to tak chtěli.

Hyundai v Nošovicích loni vyrobil menší rok a zisk, který zůstal viset v rozvaze. Polštář na účtech je dost tlustý, aby to unesl. Příští závěrka ukáže, jestli se peníze z aut vrátily, nebo jestli si továrna zvyká vydělávat jen na papíře.

Zdroje

  1. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. (otevře se v novém okně), Sbírka listin (CZ)
  2. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. (otevře se v novém okně), Sbírka listin (CZ)
  3. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. (otevře se v novém okně), Sbírka listin (CZ)

Opravy

Článek zatím nebyl opraven. Když najdete chybu, opravíme ji a připíšeme sem poznámku s datem.

Našli jste chybu? Nahlaste ji

Firmy v článku

Read this article in English

Vydává Symfio

Chcete stejný rozbor nad vlastním účetnictvím?

„Vysvětluje, ne jen reportuje.“